Przychodnia, Centrum medyczne w Łomiankach
Zmień wygląd
Rozmiar czcionki A- A A+
Ikona telefonu

Dane telefoniczne

Zapraszamy do umawiania wizyt na poradę płatną

Ginekolog, specjalista położnictwa Łomianki - Dr Paweł Wawrzyniak

Ginekologia to dział medycyny skupiający się na profilaktyce i leczeniu chorób żeńskiego układu płciowego. Poza schorzeniami narządów rodnych obejmuje terapię zaburzeń związanych z piersiami oraz położnictwo.

Czym zajmuje się ginekolog?

Specjalista ginekologii zajmuje się zdrowiem pacjentek w każdym wieku. Przychodnia ginekologiczna to miejsce, gdzie znajdą pomoc dziewczynki, nastolatki oraz kobiety dorosłe. Odwiedzają je również dojrzałe panie borykające się m.in. z dolegliwościami wywołanymi menopauzą.

W codziennej pracy lekarz ginekolog rozpoznaje oraz leczy wszelkiego typu problemy żeńskiego układu płciowego. Prócz tego udziela porad w ramach doboru antykoncepcji oraz prowadzi ciąże.

Jakie choroby leczy ginekolog?

Schorzenia, które leczą ginekolodzy, to wszystkie schorzenia związane z kobiecym układem płciowym m.in. infekcje bakteryjne czy grzybicze, choroby rozrostowe, dysfunkcje w zakresie menstruacji. Wizyta u ginekologa może wyjaśnić przyczynę bólu w rejonie podbrzusza lub nieprzyjemnego zapachu z narządów rodnych. Do chorób ginekologicznych zalicza się również endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników) oraz mięśniaki macicy.

W trakcie wizyty w gabinecie lekarz może wykonać USG ginekologiczne.

Kiedy umówić się na wizytę u ginekologa?

Z lekarzem tej specjalizacji warto widywać się przynajmniej raz w roku. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć po rozpoczęciu miesiączkowania, a przed inicjacją seksualną. W przypadku osoby niepełnoletniej trzeba przyjść do gabinetu z rodzicem bądź prawnym opiekunem. Badanie może być przeprowadzone na podstawie pisemnej zgody opiekuna. Czasami ginekolodzy wymagają jego obecności, gdyż chcą odbyć z nim rozmowę osobiście.

Niektóre kobiety (zwłaszcza młode) wstydzą się iść do specjalisty, jeśli to ginekologiem jest mężczyzna. To niesłuszne podejście – lekarz wykazuje się profesjonalizmem oraz empatią niezależnie od płci.

Szczególne wskazania do konsultacji ginekologicznej

Istnieje szereg wskazań do konsultacji. Przede wszystkim konieczne są regularne wizyty u ginekologa w ciąży. Ponadto należy go odwiedzać w przypadku m.in. upławów, świądu, pieczenia sromu bądź pochwy, nieregularnego okresu lub zatrzymania miesiączki. Uciążliwych bólów menstruacyjnych, ból podczas współżycia albo trudności z zajściem w ciąże to także istotne powody spotkania z lekarzem.

Przy plamieniach, infekcjach, przewlekłych bólach w podbrzuszu etc. pomoże ginekolog Łomianki to miejscowość, w której pacjentki przyjmuje doświadczony specjalista.

Podziel się:
Ikona
usługi w ramach kontraktu z

Narodowym Funduszem Zdrowia

Ikona

Rehabilitacja

pakiety usług z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii