Przychodnia, Centrum medyczne w Łomiankach
Zmień wygląd
Rozmiar czcionki A- A A+
Ikona telefonu

Dane telefoniczne

Zapraszamy do umawiania wizyt na poradę płatną

Dermatolog-wenerolog Łomianki – Dr Magdalena Barnaś

Dr Magdalena Barnaś to wykwalifikowany lekarz dermatolog-wenerolog, która przyjmuje w przychodni NZOZ Łomianki. Dla mieszkańców województwa mazowieckiego, które interesuje zaufany wenerolog Łomianki stanowią wartą rozważenia placówkę. Chociaż wiele osób wstydzi się wizyt u tego rodzaju specjalistów, nie należy bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej zgłosić się na konsultację u wenerologa. Ponieważ nie wymaga ona skierowania, umówienie się na konkretny termin jest wyjątkowo łatwe. Dzięki konsultacji wenerologicznej możliwe jest uzyskanie rzetelnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. W większości przypadków gwarantuje to pełen powrót do zdrowia i aktywności seksualnej. W trakcie leczenia należy zachować wstrzemięźliwość, by nie zarazić partnera.

Czym zajmuje się wenerolog?

Wenerologia stanowi obszar dermatologii, który skupia się na schorzeniach skóry i błon śluzowych występujących w obrębie narządów płciowych. Choroby weneryczne są przenoszone drogą płciową, czyli najczęściej podczas współżycia. Mogą mieć różne podłoże: bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze lub grzybicze. Niekiedy objawy wyglądają podobnie, jednak ze względu na to występują różne metody leczenia poszczególnych dolegliwości. Szczególne znaczenie posiada zatem precyzyjna diagnostyka przez wenerologa. W tym celu przeprowadzany jest nie tylko szczegółowy wywiad medyczny. W większości przypadków konieczne jest także zlecenie przez lekarza wykonania konkretnych badań wykluczających dane schorzenia. Może być to na przykład posiew bakteriologiczny, wymaz z okolic narządów płciowych lub też badanie krwi.

Wenerolog co leczy?

Istnieje szeroka lista chorób płciowych, jednak niektóre występują znacznie częściej od innych. Poszczególne choroby weneryczne różnią się także pozostałymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najpopularniejsze choroby diagnozowane i leczone przez wenerologa to między innymi: chlamydioza, opryszczka, zapalenie cewki moczowej, kiła, kłykciny kończyste, amebioza, rzeżączka, wszawica łonowa oraz grzybica. Wenerolog diagnozuje też zagrażające życiu choroby wirusowe, jak HIV, HBV, HTLC czy mononukleoza.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Chociaż dla wielu osób konsultacja wenerologiczna może wydawać się wstydliwa i stresująca, nie należy zwlekać w wizytą u lekarza wenerologa. Warto mieć na uwadze, że osoba zajmująca się zawodowo diagnostyką chorób wenerycznych zachowuje pełen profesjonalizm i dyskrecję. Im wcześniejsza diagnoza schorzenia, tym łatwiejsze jego leczenie. Choroby weneryczne w zaawansowanym stadium mogą być natomiast niebezpieczne dla zdrowia i życia. Do wenerologa należy udać się, gdy w okolicach intymnych występują:

  • świąd,
  • zmiany skórne: krostki, zaczerwienienie, obrzęk,
  • zmiana koloru i konsystencji wydzielin z narządów płciowych,
  • dolegliwości bólowe, na przykład w trakcie stosunku,
  • nieprzyjemny zapach.

Kiedy jeszcze powinno się udać do wenerologa?

Profilaktyczne wizyty u wenerologa powinny odbywać także osoby aktywne seksualnie, które często zmieniają partnerów. Rośnie wówczas ryzyko chorób wenerycznych, które mogą nie dawać widocznych od razu objawów. Szczególnie dotyczy to przypadków, gdy pacjent wie, że jego partner seksualny posiada chorobę weneryczną. Przed odbyciem stosunku seksualnego z inną osobą należy wykluczyć ryzyko choroby u siebie, żeby nie narazić na nią swojego partnera.

Jak przygotować się do wizyty u wenerologa?

Badanie u wenerologa obejmuje nie tylko wywiad z pacjentem, ale również oględziny występujących zmian na skórze lub błonach śluzowych okolic intymnych. Ze względu na to przed wizytą u wenerologa należy zadbać o higienę intymną, a w celu ułatwienia oględzin można dodatkowo skrócić lub usunąć owłosienie łonowe. Na wizytę warto zgłosić się z wcześniej spisaną listą objawów – ułatwi to diagnostykę. Pacjent powinien także poinformować o aktualnie przyjmowanych lekach. Należy mieć świadomość, że leczenie chorób wenerycznych wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Nie można z nich rezygnować, ponieważ może to doprowadzić do nawrotu choroby.

Podziel się:
Ikona
usługi w ramach kontraktu z

Narodowym Funduszem Zdrowia

Ikona

Rehabilitacja

pakiety usług z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii