Dane telefoniczne

(+48) 500 010 700
(+48) 505 056 862 (porady płatne)
przychodnia@nzozlomianki.pl
rejestracja@nzozlomianki.pl

Adres

ul. Warszawska 31
05-092, Łomianki

Rejestracja

Spirometria Łomianki

Spirometria to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w pulmonologii, czyli dziale medycyny odpowiadającym za diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu oddechowego. Podczas badania spirometrycznego ocenie poddawana jest czynność płuc głównie w zakresie pojemności życiowej, jej składników i natężonego wydechu. Dla lekarza takiego jak pulmonolog spirometria stanowi wiarygodny pomiar kondycji układu oddechowego pacjenta. Dzięki niej szybko można zdiagnozować potencjalne schorzenia i wdrożyć właściwe leczenie.

Spirometria – na czym polega badanie?

Dla osób, które zostały skierowane na badanie spirometrii, odpowiedź na pytanie, na czym polega proces diagnostyczny, ma szczególne znaczenie. Chociaż sama nazwa brzmi poważnie, spirometria stanowi badanie, które jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Na czym polega spirometria? To pomiar objętości powietrza wdychanego i wydychanego. Pacjent w wyprostowanej pozycji siedzącej oddycha przez specjalny ustnik aparatury. Najpierw wykonywanych jest kilka spokojnych oddechów, a następnie należy szczelnie objąć ustami ustnik, po kolei wykonując polecenia osoby przeprowadzającej badanie. W trakcie badania konieczne jest między innymi wzięcie najgłębszego możliwego wdechu, a następnie wykonanie mocnego i szybkiego wydechu aż do opróżnienia płuc. W sumie wykonywane są takie trzy próby, które ujednolicają właściwy wynik. Jeżeli pulmonolog skierował pacjenta na spirometrię z oceną odwracalności obturacji, przed badaniem dodatkowo wykonywana jest inhalacja lekiem rozkurczającym oskrzela. Inaczej jest ona określana jako spirometria rozkurczowa.

Spirometria – jakie są wskazania do badania?

Istnieje wiele chorób i dolegliwości płuc, których podejrzenie może stanowić podstawę do skierowania na badanie spirometryczne. To między innymi astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy sarkoidoza. Spirometria jest wówczas stosowana zarówno do diagnozy, jak i obserwacji przebiegu chorób. Warto mieć przy tym na uwadze, że istnieją także przeciwskazania względne do badania, dlatego duże znaczenie ma szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem. Spirometrii nie powinny być poddawane przede wszystkim osoby mające duże nadciśnienie tętnicze albo tętniaki, a także pacjenci po zawale. Przeciwskazaniem do badania są również różnego rodzaju urazy głowy oraz krwioplucie.

Spirometria – jak przygotować się do badania?

Dla pacjentów, którym została zalecona spirometria, odpowiedź na pytanie jak się przygotować do badania to istotna kwestia. Na minimum 4 godziny przed spirometrią nie wolno palić papierosów, a w ciągu doby poprzedzającej badanie nie należy także spożywać alkoholu. 2 godziny przed badaniem najlepiej nie jeść, a jeśli posiłek jest konieczny, nie powinien mieć on dużej objętości. Godzinę przed badaniem pacjent powinien odpoczywać, rezygnując z intensywnego wysiłku fizycznego. Należy także pamiętać o tym, by w dniu badania spirometrycznego założyć luźną odzież, która nie krępuje klatki piersiowej oraz brzucha.

Spirometria statyczna i dynamiczna

W diagnostyce chorób płuc wymienia się dwa najpopularniejsze rodzaje spirometrii. To spirometria statyczna i dynamiczna. Pierwszy, klasyczny wariant obejmuje pomiar objętości i pojemności płuc podczas spokojnego oddychania. Spirometria dynamiczna wymaga natomiast natężonych wdechów i wydechów. Ponieważ umożliwia weryfikację przepływu powietrza w poszczególnych fazach wydechu, aktualnie stanowi ona najczęściej wykonywaną metodę pomiaru natężenia i objętości powietrza w płucach.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Cennik publikowany jest tylko i wyłącznie w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zakład zastrzega sobie prawo do zmian powyższych cen.

Podziel się:
Ikona
usługi w ramach kontraktu z

Narodowym Funduszem Zdrowia

Ikona

usługi odpłatne

porady specjalistów, badania
Ikona

Pakiety i programy zdrowotne

zindywidualizawane pakiety usług, promocja i profilaktyka zdrowia.