Program kierowany jest do :
- Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.
- kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immmunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane co 12 miesięcy.
- Etap podstawowy – cytologia
Etap podstawowy to pobranie materiału do przesiewowego badania cytologicznego. Świadczenie to jest realizowane w poradni ginekologiczno-położniczej
- Etap diagnostyczny
Etap diagnostyczny polega na ocenie mikroskopowej materiału cytologicznego w pracowni cytologicznej. Po zbadaniu preparatu wynik jest przesyłany do poradni, która pobrała materiał do badania.
- Etap pogłębionej diagnostyki
Jeżeli wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy, lekarz ginekolog-położnik stosuje odpowiednie leczenie lub kieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę wykonywaną w ramach Programu. Na tej podstawie podejmowane są decyzje dotyczące dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego: skierowanie do leczenia lub określenie terminu kolejnego badania cytologicznego.
Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy
- infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV);
- wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 r. ż.)
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego; duża liczba partnerów seksualnych; duża liczba porodów;
- niski status społeczny i ekonomiczny; palenie papierosów;
- stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym;
- infekcja HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).
*opracowanie na podstawie materiałów opublikowanych przez NFZ