Dane telefoniczne

(+48) 500 010 700
(+48) 505 056 862 (porady płatne)
przychodnia@nzozlomianki.pl
rejestracja@nzozlomianki.pl

Adres

ul. Warszawska 31
05-092, Łomianki

Rejestracja

Echo serca Łomianki

Wśród badań zaliczanych do diagnostyki obrazowej jednym z najczęściej wykonywanych jest echo serca Co to? Określane również jako echokardiografia, badanie umożliwia analizę jam oraz zastawek serca.

Co to jest echo serca?

Poza oceną stanu serca, echo serca służy pozyskaniu danych o przepływie krwi oraz dużych naczyń krwionośnych. Nazwa badania wyjaśnia w pewien sposób jego przebieg – echo dotyczy fal ultradźwiękowych, które odbijają się od struktur poddawanych analizie. Inne określenie to UKG, czyli ultrasonokardiografia oraz USG serca. Migracja ultradźwięków przekłada się na obraz, który można obserwować na monitorze.

Zakres od 1 do 10 MHz to częstotliwość fal ultradźwiękowych, które wykorzystuje echo serca. Badanie można powtarzać – nie ma do tego przeciwwskazań. Diagnostyka zalicza się do bezbolesnych, nieinwazyjnych oraz w pełni bezpiecznych. Można ją przeprowadzać nawet u dwumiesięcznych niemowlaków. Na czym polega badanie echo serca u tak małych pacjentów oraz co daje? Wykrywa niewydolność, wrodzone wady albo zaburzenia rytmu pracy narządu.

Echo serca – jakie są wskazania do badania?

Prócz informacji co to jest echo serca znaczenie mają przede wszystkim dane, które można dzięki niemu zdobyć. Badanie pozwala specjaliście odnaleźć nieprawidłowości mięśnia sercowego – wady jego budowy. Ponadto lekarz ma szansę ustalić parametry takie jak praca zastawek, kurczliwość bądź i relaksacja narządu, a także przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz wieńcowych. Może dokonać oceny funkcjonowania serca.

Na echokardiografię pacjenta kieruje lekarz rodzinny. Wykonanie badania może zlecić również specjalista kardiologii, jeśli u chorego istnieje podejrzenie zaburzeń pracy mięśnia sercowego. Przesłanką do diagnostyki może być stan pozawałowy, nadciśnienie tętnicze oraz choroba wieńcowa. Do wskazań zalicza się też choroba niedokrwienna czy zapalenie wsierdzia.

Echo serca – jak wygląda badanie?

Istnieją dwa sposoby, na jakie może przebiegać echo serca. Ile trwa takie badanie? W zależności od zastosowanej metody ok. 15-30 minut. W przypadku echa serca przezklatkowego pacjent przyjmuje pozycję leżącą na lewym boku. Po ułożeniu się unosi lewą rękę i kładzie ją za głową. Diagnostyka polega na przykładaniu przez lekarza głowicy aparatu do różnych obszarów na klatce piersiowej, a następnie przesuwaniu jej po ciele. Dzięki UKG można obserwować pracę serca w czasie rzeczywistym, analizując ją na monitorze urządzenia.

Echo serca – jak się przygotować na badanie?

Jeśli u danej osoby występują jakiekolwiek nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego, należy wykonać echo serca Jak się przygotować? UKG należy do badań, które nie wymagają specjalnego przygotowania (poza wyżej opisanymi).

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Cennik publikowany jest tylko i wyłącznie w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zakład zastrzega sobie prawo do zmian powyższych cen.

Podziel się:
Ikona
usługi w ramach kontraktu z

Narodowym Funduszem Zdrowia

Ikona

usługi odpłatne

porady specjalistów, badania
Ikona

Pakiety i programy zdrowotne

zindywidualizawane pakiety usług, promocja i profilaktyka zdrowia.